Hrobľa
Je základom všetkých foriem kompostovania. K jej výstavbe nie je potrebný žiaden zásobník. To znamená, že je najmenej náročná na financie. Stačí materiál vhodne navrstviť, prípadne zakryť. Hlavnou nevýhodou je väčší záber pôdy. Hrobľa zaberá podstatne viac miesta, ako vysoký uzavretý zásobník. Pokiaľ ide o rozmery, pre domáce kompostovanie sa odporúča šírka najviac 2 m. Tým sa obmedzí aj výška na asi 1,5 m (kvôli stabilite). Dĺžka môže byť rôzna, podľa potreby. S pribúdajúcim časom sa hrobľa môže predlžovať tak, že sa na konci hromadia nové odpady a na začiatku sa odoberá hotový kompost. Ak však tomu zabráni nedostatok miesta, môže sa vytvoriť aj nová hrobľa. Záleží len na priestore.
Zásobníky
Sú vhodné hlavne tam, kde je nedostatok miesta. Pri troche fantázie a zručnosti môže pôsobiť atraktívne a dotvoriť tak vzhľad záhradky . Ak sme sa už pevne rozhodli pre zásobník, je potrebné zodpovedať si na niektoré otázky. Hlavne na to, aký veľký má byť zásobník, z akého materiálu, či si ho zhotovíme sami z dreva alebo si kúpime hotový plastový, kovový, murovaný atď. a koľko sme ochotný zaň zaplatiť. Skôr ako sa rozhodneme, je dobré sa oboznámiť s niektorými ich vlastnosťami.
Drevené zásobníky
Sú väčšinou najlacnejšie a najlepšie zapadajú do celkového rámca prírodne stvárnenej záhrady. Drevo je ľahko opracovateľné, a preto si z neho môžeme zhotoviť zásobník aj sami, priamo ”na mieru”. Takto vytvorené zásobníky patria medzi najvkusnejšie. Môžu byť rôznej výšky s odnímateľnou prednou stenou. Najväčšou nevýhodou týchto zásobníkov je obmedzená životnosť, nakoľko sú vystavené neustálemu vplyvu počasia a rozkladným procesom. Pri ošetrovaní (konzervovaní) dreva je nutné sa vyhýbať prípravkom, ktoré obsahujú jedovaté látky. Mohli by sa cez kompost dostať do potravinového reťazca.
Betónové a kamenné zásobníky
Sú drahšie, no trvanlivé, vhodné do veľkých záhrad. Pôsobia však mohutným a ťažkým dojmom. Nesmieme zabudnúť na vetracie otvory.
Zásobník z pletiva
Je veľmi ľahko zhotoviteľný. Opticky je najmenej nápadný, no pôsobí stále akosi provizórne. Na jeho zhotovenie nám stačí asi 3 m pletiva (podľa veľkosti) s menšími okami, ktoré sa stočí a na konci spojí.
Plastové zásobníky
Môžu byť uzavreté (kompostéry) alebo otvorené (klasické laťkové), kde sa využíva dlhá životnosť materiálu. Uzavreté zásobníky umožňujú kompostovanie aj na malých priestoroch (napr. malé predzáhradky, balkón). Spočiatku nám, ak nie sme zvyknutí na uzavreté systémy, bude robiť problém dosiahnuť regulovaný rozklad. Slabé prevzdušnenie, malý priestor a malá možnosť dodatočného spracovania sú hlavné problémy, ktoré sťažujú rozklad. Na jednej strane má materiál sklony k zamokreniu, na druhej, keď je zásobník tmavej farby vystavený priamemu slnku, vzniká nebezpečenstvo vysušenia materiálu. Niektoré druhy plastových zásobníkov sú vhodné na dážďovkové kompostovanie. Otvorené plastové kompostery (z rôznych profilov) plnia tú istú funkciu ako drevené zásobníky. Majú však oproti dreveným zásobníkom jednu veľkú výhodu – nepomerne dlhšiu životnosť.
Kovové zásobníky
Predávajú sa aj kovové zásobníky. Treba však dať pozor, aby mali antikoróznu povrchovú úpravu, dostatočné vetranie a tepelnú izoláciu. Ak ju nemajú, sú pre svoju tepelnú vodivosť veľmi závislé na počasí. Pocínované zásobníky majú za následok vysoký obsah cínu v komposte, a preto sa neodporúčajú.
Okrem vyššie popísaných zásobníkov a kompostérov existujú aj mnohé ďalšie typy.
Časté sú aj kombinácie rôznych materiálov. Pri nich však platí to isté, čo je už vyššie uvedené. Na hotovenie zásobníka na kompost je výhodné použiť aj odpadové materiály ako dosky, guľatiny, tehly, staré palety (plastové aj drevené), plechové a plastové sudy atď.
Zdroj: www.priateliazeme.sk